Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України батьки повинні піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити, щоб дитина отримала повну загальну середню освіту, підготувати його до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Будь-яка експлуатація батьками своєї дитини заборонена. Фізичне покарання дитини батьками, а також застосування інших форм покарання, що принижують людську гідність дитини, заборонені.

              Стаття 164 Сімейного кодексу України зазначає, що батьків можуть позбавити відповідних прав, якщо батько або мати:

  • з поважної причини не забрали дитину з пологового будинку та протягом півроку не виявляли до неї батьківського піклування;
  • не виконують свої обов'язки по вихованню дитини;
  • мають алкогольну та наркотичну залежність;
  • експлуатують дитину, примушують її до жебракування;
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

            З позовом до суду може звернутись будь-хто з батьків, хто вважає, що інший не виконує належним чином батьківські обов'язки. Також, право на пред'явлення позову про позбавлення батьківськи прав мають опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

         Чи можна поновити батьківські права?  

         Так, поновлення батьківських прав можливе і передбачено ст. 169 Сімейного кодексу України. Мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

        Суд перевіряє, наскільки змінилась  поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини.

        Серед суб'єктів пробації наявні як батьки так і матері, які були позбавлені батьківських прав, причиною цього став антисоціальний спосіб життя, який і привів їх до пробації. Якщо такий батько чи мати щиро бажають відновити стосунки з дитиною та знову стати одним цілим, це може слугувати рушійною силою до роботи над своїми переконаннями та поведінкою, та стане фактором, що поверне особу у суспільство.

             На обліку Обухівського районного сектору №3 філії Державної установи "Центр пробації" у м. Києві та Київській області перебуває мати, яка була позбавлена батьківських прав через вживання наркотичних речовин, які в свою чергу призвели до недбайливого ставлення до власної дитини.     

            Виправити наслідки антисоціального способу життя дуже важко, необхідно мати високий рівень мотивації, який спонукатиме до конкретних дій і не дасть зійти зі шляху позитивних змін. Коли мати виявляє почуття до своєї дитини і щиро бажає відновити сім'ю, це і є той особливий мотивуючий фактор. Тому, з метою підвищення мотивації до позитивних змін та постановки цілей, 21 листопада 2024 року в приміщенні сектору пробації, спільно з сектором "Миронівське бюро правничої допомоги", проведено мотиваційну бесіду з даною особою, та надано  консультацію щодо правових аспектів відновлення прав на батьківство.

         Для пробації важливо повернути в суспільство повноцінну людину, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім'ю.