Щодо неякісного фальсифікованого насіння
Головне Управління Держпродспоживслужби в Київській області наголошує що на ринку насіння в Україні вважається не якісне та фальсифіковане насіння яке введене в облік особами, що не уповноважені виробником або власником торгової марки та сорту, як об’єкта інтелектуальної власності, на який отримано правочинні документи, для здійснення імпорту товару на певній території або в тому чи іншому регіоні. Водночас фальсифікатом є виготовлення продукції на території України зі спотвореним змістом з копіюванням зовнішніх ознак та зовнішнього оформлення справжнього товару.
Фальсифікат ніколи не дасть тих показників, що якісна, оригінальна продукція. І це неодноразово підтверджено на практиці.
Купувати фальсифікат деяких аграріїв дійсно стимулює ціна. Причому продавці гарантують ті ж самі якісні показники та прибутки, які може дати оригінальне насіння. «Часто на це аграрії закривають очі, коли насіння продається аж за надто вигідною ціною. Проте, згодом найчастіше виявляється, що "скупий платить двічі" — підроблене насіння у найкращому випадку не забезпечує заявленої врожайності.
Звертаємо Вашу увагу на деякі моменти, які повинні Вас насторожити при купівлі насіння:
- продаж насіння урожаю минулих років за зниженими цінами;
- великий асортимент насіння;
- підприємства, які мають низький рівень Статутного капіталу, основних фондів, власних виробничих потужностей і споруд по зберіганню насіння;
- підприємства, які не є офіційними дистриб’юторами.
Основні типи контрафакту, не якісного та фальсифікованого насіння, з якими стикаємося в Україні, це, зокрема:
• пропонування до продажу та реалізація продукції під чужими торговельними марками(це для аграріїв не найгірший варіант);
• повністю неоригінальний продукт ;насіння сорту/гібриду не відповідає сортовим показникам тощо;
• придбання насіння F2 та наступних поколінь;
• чистота гібриду – відсутня.
Якщо аграрій придбав контрафактне, не якісне та фальсифіковане насіння і виявив це, то компанії-виробники насіннєвого та садивного матеріалу не несуть відповідальність за його якість.
До них можна звертатись із претензіями лише у тих випадках, коли насіння було придбано в офіційних дистриб’юторів компанії та є докази, які це засвідчують. І в кращому випадку можна розраховувати тільки на відшкодування вартості насіння
Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості, контрафактного та фальсифікованого насіння. Зазвичай для такого роду фальсифікацій знадобиться просте товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, «правильні» мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові і посівні якості насіння.
Слід звернути увагу також і на рік, коли було вирощене насіння, оскільки при використанні навіть «правильних» мішків на них можуть бути етикетки-копії вже проданого у минулих роках насіння з номерами партій, яких немає у базі даних компанії-виробника для продажу у цьому році.
При купівлі насіння ми радимо сільгоспвиробникам витратити півгодини й уточнити дані про виробника та реалізатора насіння.
Головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва та якості зерна
Валентина Половець.