Миронівська міська ТГ
Офіційний вебсайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Вивчення культурної спадщини – це не про наше минуле, це – про наше ­майбутнє

Дата: 23.01.2025 11:51
Кількість переглядів: 294

 

 

18 січня Миронівка  стала центром яск­равого, масштаб­ного дійства. За участі відомих в Україні особистостей було пре­зенто­вано актуальний істо­рико-культурний проєкт "Спа­док. Одяг Миронів­щи­ни", ро­бота над яким тривала більш як півроку.

– Реалізація задуму стала мо­ж­ливою завдяки підтримці  від фонду "МХП – Громаді",  Ми­ронівської міської ради, ста­рост сіл, працівників куль­тури та багатьох небайдужих до на­шої культурної спадщини лю­дей, – висловила вдячність кож­ному ініціаторка проєкту, ди­ре­кторка Миронівського кра­є­знавчого музею Інна Савсюк.

Головна мета – дослідже­ння, оцифрування та відтво­рення тра­диційного народного одягу Миронівщини кінця ХІХ - пер­шої половини ХХ сто­ліття, що зберігся до наших днів. У 20 на­се­лених пунктах громади  бу­ло зібрано 90 еле­ме­нтів одягу та предметів деко­ративно-ужи­т­кового мисте­ц­тва. Оцифрова­но у фотостудії 118 одиниць одя­гу та створено  шість реплік тра­диційних строїв Миронів­щи­ни, включа­ю­чи взуття, ком­п­лекси при­крас  і головні убо­ри.  І части­ну всього цього вже встигли пре­зентувати на ХІІІ-ому фо­ру­мі громадянського су­спіль­ства від ICAP Єднання, який проходив у Києві 5 гру­д­ня.

Інна Савсюк деталізувала ко­жен з етапів грандіозної дос­лідницької роботи. Перший – ви­їзні експедиції, під час яких проводився збір матеріалів  про традиційний одяг нашої мі­с­­цевості. Протягом місяця спі­л­кувались з довгожителями гро­мади і отримали   безцінну інформацію  не лише  про одяг і ткацтво, а й  про Голодомор, по­дії Другої світової війни.

Аби зрозуміти і відчути, як це відбувалось, учасникам пре­зентації запропонували пе­реглянули відео опитування рес­пондентів.

Враженнями про участь в ек­спедиції поділились її учас­ники – голова ГО "Навколо нас. UA" Оксана Гуменюк,  дирек­тор Центру фольклору та ет­но­графії ННІ філології Київсь­кого національного універси­те­ту ім. Т. Г. Шевченка, вчений секретар Вишгородського іс­то­­рико-культурного заповід­ни­ка кандидат історичних наук Володимир Щибря. Відзначи­ли, як багато цікавих моментів  і спогадів лишила ця робота. Під час експедицій знайшли ба­гато зраз­ків традиційного одя­гу, які пе­рейшли в спадок від стар­шо­го покоління. Для на­шої міс­цевості характерні ви­шиті со­ро­чки ус­та­вкового і без­устав­ко­вого крою, рясні спі­д­ниці, які допо­внювали фарту­хи, ко­р­сетки, жіночі головні убори – очіпки і намі­тки, які згодом бу­ли виті­снені хустка­ми, а та­кож при­краси і взуття. Вияв­ле­но фар­тух ви­ши­тий у давній техніці косої гладі і штапівки, корсетку в селі Ма­ке­дони, чо­ло­вічі со­рочки, ряс­ну спідни­цю, кожух. Дослі­д­ники навіть не сподіва­лись, що до 2024 ро­ку  таке могло збе­регтись.

Ще одна учасниця експе­ди­цій, наукова співробітниця від­ділу етнології  Державного нау­кового центру захисту куль­ту­р­ної спадщини  від техногенних катастроф Наталка Телегей ви­вчала ткацтво Миронівщини, зробила висно­вок про село Пу­стовіти, як про ткацький осе­редок. Іс­нують рушники, які ткали ті­льки тут. Це се­ло бу­ло селом ткачів, яких називали шліхтачами.

Про це говорив і Почесний громадянин Миронівської гро­­мади, відомий літературо­зна­вець Сергій Гальченко, який народився в Пустовітах і бать­ко його теж був  ткачем. Зберіг­ся його вер­стат, ткане полотно, ря­д­на і ру­шни­ки, які могли б зайняти по­чесне мі­сце в музеї.

Результа­том роботи над про­єк­том "Спа­док. Одяг Ми­ро­нів­щини" ста­ло і ство­рення му­зе­йного ютуб-ка­налу. Під час презен­тації від­бу­вся перегляд фраг­ме­нту ко­лядки, яку заспівала жителька Зеленьок Тетяна Гри­горівна Ли­чман, родом із Пус­товіт.

А потім учасниці самодія­ль­ного хору "Радість" ­ показа­ли ще й фрагмент свя­т­кування Калити та пригощали автев­тичною випічкою свого села.

Другий етап проєкту – оци­ф­рування музейної колекції та елементів одягу, знайдених під час експедиції, на базі фото­сту­дії ГО  "Навколо нас. UA". Вда­лося зафіксувати  констру­к­цію цих унікальних речей для мож­ливого їх відтворення. Всі  ма­те­ріали завантажуються на між­народний портал museum-digital, що дасть змогу показа­ти колекцію всьому світові. Буде ще й  своя музей­на вірту­а­льна пла­тформа.

Результатом третього ета­пу проєкту стало створення ре­­п­лік чотирьох жіночих та двох чо­ловічих тра­диційних вбрань. Відтворено елементи давнього народного одягу за зразком ори­гінальних та комп­лекси при­крас зі старовинних фото було відомою україн­сь­кою майстернею "Види­моНе­ви­ди­мо". Тож під час етно­по­ка­­зу мо­жна було побачити,  як виг­лядали миронівчани сто років то­му. Всі ці речі будуть в інтер­активній фотозоні в му­зеї. Ко­жен зможе одягну­тись в образ українця кінця ХІХ-початку ХХ століття і відчути себе в ньому.

Високо оцінив командну роботу над проєктом керівник відділу національних проєктів Благодійного  фонду "МХП –Громаді" Володимир Панче­нко. Пригадав, який великий інтерес викликала вона на фо­румі громадянського суспільс­т­ва. Це говорить про цінність дослідження. Миронівка за­раз – місце культури, до якого хо­че­ться приїжджати. Важливою була фіна­нсова підтримка від фонду. Ро­бота, виконана з величезним ентузіазмом, ду­шею і вмінням завершилась унікальним результатом.

Професорка університету ім. Т.Г. Шевченка , голова наглядової ради ук­раїнського культурного фонду Наталія Кривда зізналась, що знайомство з ним – це важливий дар, який  збереже в душі.  Вза­га­лі проєкти, що стосуються нашої культурної спадщини – це не про наше минуле, це – про наше май­бутнє. Це безцінне, особливо зараз, коли ми боремося за свою ідентичність.

У планах музейного колек­тиву продовжувати і масшта­бувати цей проєкт, досліджу­вати ще й  кулінарію Миро­нівщини, місцеву обрядовість та інші теми, щоб відтворити і зберегти для майбутнього.

В. ЛИСЕНКО.

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано