Миронівська міська ТГ
Офіційний вебсайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Американський білий метелик (Hyphantria cunea)

Дата: 09.07.2024 09:33
Кількість переглядів: 32

Американський білий метелик відноситься до метеликів родини Ведмедиць. У «раціоні» цього шкідника більше двохсот видів різних сільськогосподарських і садових культур: персик, айва, абрикос, волоський горіх, яблуня, вишня, черешня, слива, шипшина, груша та інші. Відрізняючись всеїдністю і дуже високою плодючістю, ці метелики здатні завдавати величезної шкоди сільському господарству.

Батьківщиною цього виду є північноамериканський континент. Але після Другої світової війни, з усе більш зростаючим рівнем експорту з США та Канади товарів по всьому світу, особливо в Японію і Францію, метелики проникли разом з вантажами в Європу та Азію. Вони дуже швидко поширилися і в Україні його вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966-го відбулося поступове розповсюдження його в інші регіони країни.

Це надзвичайно шкодочинний вид. Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну у рослинах та їхнього ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність плодових культур, захисна, декоративна, естетична функція зелених насаджень. Окремі рослини ослаблюються та гинуть, особливо при багаторазовому пошкодженні. За підрахунками, проведеними під час наукових досліджень, одна гусениця шкідника 6-го віку може знищити за добу в середньому 4,3 см2 листя ясена, а гусениця 7-го віку збільшує цей показник до 8 см2. Звичка вести колоніальний спосіб життя (павутинні гнізда) несе особливу небезпеку для дерев, які ростуть окремо.

 

 

Фото без опису

                                           

 

 

В Європі, в тому числі і на Україні шкідник розвивається в двох поколіннях на рік. Зимує в стадії лялечки. Літ покоління, яке перезимувало, відбувається в травні, літнього – в кінці липня – на початку серпня. Метелики летять вночі і ранком (період інтенсивного льоту триває 30-40 хв.) Масовий літ відбувається впродовж 11-14 днів, а взагалі метелики живуть 2-11 днів (самки) та 1-4 дні (самці).

Фото без опису

Розмах крил метеликів 2,5-3,5 см. (самки крупніші за самців). Зазвичай забарвлення крил метеликів білосніжне, але іноді зустрічаються метелики з чорними або темно-коричневими плямами на крилах.  Американські білі метелики порівняно невеликі – у самців розмах крил не перевищує 30 мм, у самок – 36 мм.

Перше покоління метеликів не представляє собою такої загрози, як друге. Про це говорять сухі цифри – якщо в першому поколінні один метелик відкладає максимум 1200-1500 яєць, то в другому – вже близько 2500. Тому цих шкідників ефективно буде знищити в першому поколінні. В одній кладці, яку самка зміцнює своїми черевними волосками, укриваючи кладку тонким прозорим пушком, знаходиться від 100 до 600 яєць. Вже через два тижні з’являються гусениці яскраво-зеленого кольору, рясно покриті волосками і щетинками. Всього гусениця за 40-45 днів переживає до 8 циклів, під час яких вона змінює свій колір: стає темніше, а волосяний покрив густіше.

 

Вже в четвертому поколінні гусениці утворюють на деревах колонії, обплітаючи їх густою павутиною. У період заляльковування забираються в тріщини, сухе листя і стебла рослин.

Дорослі гусениці спускаються по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуку місця для залялькування. Вони можуть розповзатись на 20-25 м і далі від кормового дерева. Це створює загрозу розповсюдження шкідника у фазу лялечки з різноманітною рослинною продукцією, в основному з овочами і фруктами та ін. при перевезенні з заражених зон у вільні від шкідника райони, а також з тарою  транспортними засобами при перевезенні інших вантажів. Заляльковується шкідник в тріщинах під корою дерев, в сухому листі, рослинних рештках, тріщинах будівель, парканів, у ґрунті (на глибині 1,5-3 см).  Основна ознака пошкодження – наявність на деревах павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м.

Американський білий метелик поширюється транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.

На територіях всіх карантинних зон здійснюються фітосанітарні заходи спрямовані на виявлення, локалізацію і ліквідацію американського білого метелика, застосовуються біологічні, механічні та хімічні заходи боротьби. До захисних заходів належить також обстеження восени та навесні кори дерев. Стовбури дерев очищають від відмерлої кори, рештки разом із зимуючими лялечками спалюють, пристовбурні кола перекопують.

Також важливим є своєчасне інформування спеціалістів управління фітосанітарної безпеки  Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області

 

Головний спеціаліст відділу фітосанітарної діагностики управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області      Олександр Назаренко.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано