Миронівська міська ТГ
Офіційний вебсайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ТУБЕРКУЛЬОЗ: ФАКТИ ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ,  ЙОГО СИМПТОМИ,  ДІАГНОСТИКА Й ЛІКУВАННЯ

Дата: 21.03.2024 09:38
Кількість переглядів: 85

            На сьогоднішній день туберкульоз залишається однією з основних інфекційних хвороб у світі, що призводять до смерті. За данними ВООЗ, щодня у світі на туберкульоз хворіють біля 28 тисяч осіб, з них близько 4 тисячі – помирають від туберкульозу.  В 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 осіб, які вперше захворіли  на  туберкульоз, зокрема 639 дітей віком 0–14 років і 196 підлітків віком 15–17 років.

          Ситуація щодо захворювання на туберкульоз по Миронівській громаді  також є напруженою. В 2023 році на туберкульоз вперше захворіло 17 мешканців громади ( рівень захворюваності  на 100 тисяч населення складає 53,5 ( по Київській області в 2023 році рівень захворюваності складав 32,1  на 100 тисяч населення) , в тому числі захворіло  3 дітей до 18 років.

     Туберкульоз — інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). 

         Основним шляхом його передавання є аерогенний, переважно від людини з бактеріальною формою легеневого ТБ. Як це відбувається? Під час кашлю, чхання, розмови чи співу в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з нижніх дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу (МБТ). Ризик проникнення МБТ у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі й тривалості вдихання зараженого повітря.

         При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.

Симптоми туберкульозу:

 • кашель понад 2 тижні;
 • підвищена температура тіла понад 7 днів;
 • утруднене дихання;
 • біль у грудях;
 • поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
 • постійна слабкість;
 • підвищена пітливість, особливо вночі;
 • кровохаркання.

      Хто може захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик захворювання:

 • особи, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
 • люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД;
 • люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
 • люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
 • діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
 • літні люди через послаблення їхньої імунної системи.

Резистентні форми ТБ частіше бувають у людей, які:

 • не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
 • не приймають всі препарати, які рекомендував лікар;
 • мали контакти з людьми, хворим на резистентні форми туберкульозу.

Діагностика ТБ

Для діагностики ТБ сімейний лікар проводить скринінг та опитування , оцінює ризик захворювання, за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі та радіологічне обстеження. За необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр.

         Наголосимо, що необхідність проведення флюорографії визначає сімейний лікар. Пацієнтам, у яких немає підозри на ТБ, які не входять до груп ризику, не потрібно щорічне флюорографічне обстеження!

         Необхідність додаткового обстеження — бронхоскопію, комп’ютерну томографію тощо — визначає фтизіатр. 

         Звертаємо увагу, що проведення комп'ютерної томографії для діагностики туберкульозу є безкоштовним.

Лікування туберкульозу

         Є спеціальні протитуберкульозні препарати, курс лікування якими триває від кількох місяців. В Україні лікують за сучасними Стандартами медичної допомоги при туберкульозі, що ґрунтуються на доказах та відповідають рекомендаціям ВООЗ. Так, в Україні з 2022 року почали застосовувати режим BPaL — новітню схему лікування лікарсько-стійкого туберкульозу. Тривалість лікування у разі застосування такої схеми скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців. 

         Найголовніше під час лікування — суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря та в жодному випадку не переривати розпочате лікування.

Крім того, лікування ТБ необхідно розпочинати якомога раніше, щоб швидше і легше досягти результату.

        Лікування ТБ залежно від стану пацієнта може бути амбулаторним або стаціонарним.  За першого варіанту людина, хвора на туберкульоз отримує препарати за місцем лікування. У такому разі пацієнт може бути поруч із сім’єю, в деяких випадках може продовжувати працювати.

        В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне!

І наостанок акцентуємо, що туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано