Сонячні опіки плодових дерев.
Ось ми і дійшли до другої половини лютого. Погода починає пестити нас позитивними температурами та сонячними днями.
Після морозів – це дуже приємно, але з цим "добре"з’являються чергові неприємності з деревами – це СОНЯЧНІ ОПІКИ.
З надходженням у лютому сонячних, теплих днів, зберігаються нічні приморозки. Хоч і не великі, але здатні до утворення неприємних наслідків.
Всі Ми знаємо – сонячні опіки на стовбурах дерев утворюються у наслідок різкого перепаду температурного режиму у денний та нічний час. Вдень, кора дерева нагрівається та, відповідно, розширюється, у нічний час, особливо при мінусі, сильно стискається. За декілька таких циклів утворюються тріщини та відшарування кори. З подальшими випливаючи ми проблемами.
Із дерев, в першу чергу, схильні до сонячних опіків – це молоді саджанці та дерева з тонкою корою.
Сонячні опіки проявляються з південного та південно-західного боку стовбурів і навіть гілок у вигляді невеликих локальних ділянок. Які з часом збільшуються у розмірах, кора облуплюється або розтріскується. а на окремих пошкоджених ділянках – відмирає.
Залежно від ступеня пошкодження гинуть поверхневі тканини кори, або вся кора до камбію. Поступово кора відшаровується, оголюючи деревину. У наслідок отриманих опіків, особливо на скелетних гілках, порушується обмін та рух поживних речовин та води. А це за собою тягне зниження фізіологічних процесів та наслідком є зниження врожайності і зимостійкості. При сильному пошкоджені дерева можуть загинути в цей же самий рік.
Кора є важливою частиною дерева та відповідно – пошкодження кори ставить під загрозу усю життєздатність рослини.
Як я вище зазначав, найбільш чутливими до сонячних опіків є молоді саджанці та дерева з тонкою корою. Дорослі дерева, з товстою корою майже не схильні до сонячних опіків.
У зв’язку з цим не варто зволікати із заходами, які скеровані на зниження ризиків отримання сонячних опіків.
Найпопулярнішим та простим заходом на даний час є побілка стовбурів.
На сьогодні у продажі існує великий вибір, чим можна виконати цей захід. Звісно порадити можу Вам водоемульсійну побілку. Це фарба на водній основі, спеціально зроблена для побілки (фарбування) стовбурів дерев.
Перевага її полягає в тому, що вона є стійкою до опадів та може тривалий час залишатися на стовбурі дерева та не змиватися.
Також захисним заходом захисту дерев від сонячних опіків є:
- обмотування стовбурів світлою тканиною або мішковиною, папером;
- встановлення комишевих матів.
Але у цих заходів є великий недолік. Їх необхідно встановлювати лише на обмежений час. І коли встановиться стійка позитивна температура, обов’язково слід їх убрати. Інакше дерево з часом може загинути.
У нашому регіоні, зміна теплих, сонячних днів на похмурі та холодні з нічними приморозками доволі часте стає явище. Воно відбувається майже весь зимовий період. Виходячи з цього захищати дерева можна починати вже з грудня-місяця. Ось тут стане в нагоді фарба для побілки.
провідний спеціаліст
відділу захисту рослин,фіто санітарної діагностикита прогнозування в Миронівському ОТГ
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Управління Держпродспоживслужби в Київській області
КОРЖ І.З.